Wywiad: Jacek Jasionek

pjacek

Już na wstępie chcielibyśmy zgodzić się z przesłaniem bohatera naszej rozmowy. Nie ma od nas zgody na nienawiść. Wszyscy jesteśmy równi i wierzymy, że w naszym Gdańsku, gdzie żyjemy, mamy swoje życia prywatne i zawodowe, jest miejsce dla każdego. Nasz sąsiad, mimo innego pochodzenia, światopoglądu, religii, orientacji seksualnej czy sprawności ruchowej, jak każdy człowiek, zasługuje na godność i szacunek.

Co tydzień obiecujemy Wam kogoś ciekawego i nie inaczej jest w tę niedzielę! Dzisiaj przedstawimy Wam Pana Jacka, który doskonale zaprezentował siebie sam: „Nazywam się Jacek Jasionek, jestem gdańszczaninem od 25 lat. Pochodzę z Koszalina. Do Gdańska przyjechałem na studia prawnicze. Mieszkam z partnerem i trzema kotami we Wrzeszczu. Na liczącym 3,6 metra kwadratowego balkonie hodujemy wielką sosnę.”

Czym Pan Jacek zajmuje się w swoim życiu zawodowym? „Pracuję w międzynarodowym wydawnictwie prawniczym – współtworzę popularny program komputerowy dla prawników. Po pracy angażuję się w działania na rzecz równości i solidarności społecznej w naszym mieście i regionie. Brałem m.in. udział w pracach nad Gdańskim Modelem Równego Traktowania. W gronie ponad 100 osób – aktywistek/ów, urzędniczek/ków i specjalistek/ów przez prawie rok szukaliśmy wspólnie rozwiązań, które mają sprawić by każda mieszkanka i mieszkaniec Gdańska czuł się u siebie. Gdańsk, za działania na rzecz równości, otrzymał w zeszłym roku prestiżową nagrodę Księżnej Asturii w kategorii Zgoda. Pamiątkową statuetkę autorstwa hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miro można oglądać w Ogrodzie Zimowym Europejskiego Centrum Solidarności. To niezwykle prestiżowe wyróżnienie.”To bardzo dużo zajęć! A co w czasie wolnym?

„Interesuję się romańską i gotycką architekturą. Miłość do gotyku narodziła się w Gdańsku, bo na Starym i Głównym Mieście czeka na odkrycie wiele gotyckich śladów. Od niedawna na przykład można zwiedzać tajemnicze piwnice na placu Dominikańskim – utworzono tam ciekawy szlak turystyczny – Piwnica Romańska. To propozycja na spędzenie wolnego czasu dla wszystkich – dla rodzin z dzieciakami też.”

Czy jest coś, co Pan Jacek chciałby przekazać naszym czytelnikom? „Dzięki pracy przy Modelu Równego Traktowania poznałem wiele wspaniałych, niezwykłych osób. Przekonałem się, że podstawą współżycia w społeczeństwie jest chęć komunikowania się z innymi – otwartość na opowiadanie o sobie i słuchanie historii innych. Okazuje się, że poza tym, że łączy nas Gdańsk – jako miejsce życia, pracy i realizowania swoich pasji – to łączą nas historie, przeżycia, doświadczenia. Warto dzielić się sobą, szukać tego co łączy i poznawać innych. Różnorodność jest największym bogactwem i kapitałem. Wspaniałość historii i kultury Gdańska bierze się właśnie z otwartości i różnorodności społeczności tworzących nasze miasto przez stulecia.”Panie Jacku, bardzo dziękujemy za wywiad i myślimy, że jeszcze nieraz będziemy mieli okazję współpracować.

Autor fotografii: Marek Ryćko